Projekt katalogu i jego podstawowe zasady

projekt katalogu

Wymagający projekt katalogu

Stworzenie katalogu reklamowego nie jest zadaniem łatwym. Projekt katalogu i jego przygotowanie wymaga konkretnej wiedzy oraz umiejętności. Pod uwagę wziąć należy bardzo wiele istotnych czynników. Wszystko po to, aby katalog był skuteczny, czyli zachęcał do skorzystania przez potencjalnych klientów z oferty przedstawianej w katalogu.

W jakim celu tworzy się katalogi reklamowe?

Katalogi reklamowe wykorzystuje wiele firm. Jest tak przede wszystkim dlatego, że katalogi mają bardzo wiele zalet i zastosowań. Pozwalają na prezentację zarówno firmy, jak i konkretnych produktów lub usług. Można je prezentować klientom wewnątrz firmy, jak i dystrybuować na zewnątrz. To idealne narzędzie na spotkania biznesowe, handlowe oraz choćby na targi lub branżowe eventy. Ważne jest jest, aby katalog reklamowy przygotowany był w sposób profesjonalny. W związku z tym projekt katalogu powinno powierzyć się profesjonalnej agencji reklamowej. Przygotowanie katalogu wymaga bowiem konkretnej wiedzy. Przede wszystkim wszystkie elementy katalogu muszą być właściwie dopasowane. Wszystko po to, aby katalog prezentował się spójnie i estetycznie.

Projektowanie katalogu

Przy projektowaniu katalogu szczególną uwagę zwrócić trzeba na czytelność przekazu. Dotyczy to zarówno elementów graficznych, jak i warstwy tekstowej. Wszystko po to, aby katalog był atrakcyjny dla odbiorcy. Najważniejsze jest, aby uniknąć chaosu. Pamiętać także trzeba, że foldery reklamowe spełniają kilka funkcji. To nie tylko reklama konkretnych produktów, ale także wizytówka firmy. Dlatego warto, aby katalog zawierał także najważniejsze informacje o samej formie.
Studio graficzne projektując katalog musi wziąć pod uwagę także jego format. Najczęściej stosowanym formatem jest format A4. Jest tak przede wszystkim dlatego, iż jego wielkość pozwala na umieszczenie wszystkich elementów w sposób przejrzysty i czytelny. Poza tym format A4 jest formatem poręcznym, a zatem przeglądanie folderu jest wygodne. Istotne są także koszty, jakie należy ponieść. Drukarnia Białystok wyceni takie wydruki w zależności od formatu i grubości katalogu. Oczywiście w razie potrzeby można przygotować katalog w dowolnym, indywidualnym formacie. Wszystko uzależnione jest tu od konkretnych potrzeb.